Od 1 października 2017 roku w całym kraju ruszyła tzw. sieć szpitali. W województwie lubelskim w sieci znalazło się 37 placówek w tym również szpital w Puławach. Jest to niewątpliwa nobilitacja dla puławskiego SP ZOZ, szczególnie że jest on jedynym szpitalem powiatowym w naszym województwie, który znalazł się na III poziomie referencyjności i dzięki temu m.in. nie będzie musiał stawać do konkursów związanych z finansowaniem leczenia.

We wrześniu na terenie całego województwa odbyły się spotkania informacyjne organizowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a których celem było wyjaśnienie pacjentom na czym mają polegać korzyści związane z pojawieniem się sieci szpitali. W puławskim szpitalu takie spotkanie odbyło się 20 września, a udział w nim wziął m.in. Karol Tarkowski, dyrektor Wojewódzkiego Oddziału NFZ w Lublinie, który przy okazji wizyty w Puławach w towarzystwie starosty puławskiego Witolda Popiołka i dyrektora Piotra Rybaka obejrzał z bliska szpitalne oddziały.

– Uważam, ze wizyta w SP ZOZ w Puławach, była bardzo owocna i oceniam ją bardzo pozytywnie. Miałem okazję zobaczyć jak funkcjonuje Szpital, w jakich warunkach leczeni są pacjenci, jak zorganizowana jest opieka w szczególności nad tymi najmłodszymi, którzy w SP ZOZ witają się ze światem. Dobrze zorganizowany i świetnie wyposażony jest oddział kardiologiczny. Liczę, że w oparciu o posiadany potencjał szpital będzie ubiegał się o umowę z Lubelskim OW NFZ w zakresie świadczeń kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego – wyjaśnia dyrektor Tarkowski i dodaje: – Ciekawie zorganizowane jest centrum pediatryczne skupiające oddział pediatryczny, chirurgii dziecięcej i chorób zakaźnych dla dzieci, zapewniające już teraz kompleksową opiekę nad najmłodszymi mieszkańcami Puław i okolic. Widzę ogromny potencjał rozwoju oddziału neurologicznego, w szczególności w części dotyczącej leczenia udarów. Chciałbym zaznaczyć, że wydałem pozytywną opinię odnośnie celowości inwestycji w systemie IOWISZ w zakresie pracowni rezonansu magnetycznego, która będzie wspierała m.in. proces diagnostyki neurologicznej – tłumaczy szef lubelskiego NFZ, który odwiedził również oddziały przeznaczone dla przyszłych mam:-  Wrażenie na mnie zrobiły również warunki udzielania świadczeń w oddziale położniczo-ginekologicznym i noworodkowym, gdzie od kilku miesięcy realizowana jest kompleksowa opieka nad kobietami w ciąży.

Dyrektor Tarkowski podziękował również za wspólne przygotowanie akcji informacyjnej dla pacjentów – Chciałbym na ręce p. Piotra Rybaka Dyrektora SP ZOZ w Puławach złożyć serdeczne podziękowania za współpracę w organizacji stoiska informacyjnego NFZ w zakresie sieci szpitali, które zostało przygotowane 20 września w puławskim szpitalu. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Odwiedziło nas w tym dniu ponad 130 osób. Akcja odniosła duży sukces dzięki świetnej organizacji i zaangażowaniu załogi szpitala.

Swojego zadowolenia z coraz większego znaczenia puławskiego szpitala, nie krył również starostwa puławski Witold Popiołek. – Mamy świadomość, że szpital wymaga jeszcze wielu nakładów, ale cieszymy się, że placówka została doceniona i to w skali całego województwa. Jest to na pewno zasługa znakomitych specjalistów, lekarzy, pielęgniarek, całego personelu oraz wszystkich podmiotów, które wspierają rozwój szpitala dla wspólnego dobra – podsumował starosta.