ŚWIATOWY DZIEŃ WCZEŚNIAKA

19 listopada, 2024

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. W Puławskim szpitalu wydarzenie zorganizowane zostało już po raz trzeci,  gromadząc byłych  pacjentów Oddziału Noworodkowego i  ich rodziny oraz personel medyczny. W piątek  15 listopada szpital  zorganizował obchody Światowego Dnia Wcześniaka, tworząc przestrzeń do wzruszających spotkań i cennej wymiany doświadczeń. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych  min, zabawy z  terapeutką zajęciową Wiktorią Cieślak . 

– Wcześniak to maleńki człowiek, który przychodzi na świat przed 37. tygodniem ciąży. Szczególną grupę stanowią dzieci urodzone skrajnie przedwcześnie – przed 32. tygodniem ciąży, czyli około dwa miesiące przed terminem. Opieka nad wcześniakiem wymaga zaangażowania szerokiego grona specjalistów,  organizmy dzieci urodzonych przedwcześnie nie są jeszcze przystosowane do życia poza łonem matki, a ich przedterminowe pojawienie się na świecie może się wiązać z długofalowymi konsekwencjami. Mają jeszcze niedojrzałe organy – mózg, serce, jelita czy płuca – i nie są przygotowane na samodzielne życie poza organizmem mamy.  W przypadku narodzin wcześniaka lekarze starają się zapewnić mu warunki podobne do tych, które panują w brzuchu mamy – ma być cicho, ciemno i ciepło. Dlatego w inkubatorach utrzymywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność, a także ograniczany jest dostęp światła i hałasu.

Z okazji obchodów Światowego Dnia Wcześniaka budynki na całym świecie podświetlane są na fioletowo – kolor wcześniaków. Symbolem tego dnia jest malutka fioletowa skarpetka obok dziewięciu większych, bo jedno na 10 dzieci rodzi się na świecie jako wcześniak.

Kolejny sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

15 listopada, 2024

Do Oddziału Pulmonologii dostarczono kolejny sprzęt z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy To kompaktowy system drenażu klatki  opłucnej zapewnia uregulowanie podciśnienia bardzo blisko klatki piersiowej pacjenta, w oparciu o wielkość przecieku powietrza. Urządzenie monitoruje przeciek powietrza i dostarcza ssanie niezbędne do utrzymania podciśnienia, określonego i ustalonego przez lekarza prowadzącego. Cyfrowy wyświetlacz prezentuje obiektywne dane w czasie rzeczywistym oraz 24-godzinny wykres przecieku powietrza, co pozwala na łatwe monitorowanie postępów leczenia. Ustawienie i obsługa Thopaza są bardzo proste, a doskonale zaprojektowane akcesoria jeszcze zwiększają komfort tego lekkiego systemu,  Bezpieczeństwo stosowania urządzenia Thopaz zapewniane jest przez alarmy, które ostrzegają personel szpitalny i wzywają do szybkiej interwencji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Thopaz stale monitoruje i reguluje podciśnienie w pobliżu klatki piersiowej pacjenta, rozwiązując typowe problemy doświadczane przy nieregulowanych systemach drenażu takie jak: powstawanie syfonów, zatkań lub załamań drenów. Możliwe jest również umieszczenie Thopaza na poziomie klatki piersiowej pacjenta. Ciągły monitoring pacjenta zapewnia spokojną pracę łatwe ustawienie i obsługa pomagają personelowi szpitala w ich codziennych obowiązkach.

Program 40+ dla mieszkańców Powiatu puławskiego

8 listopada, 2024

Serdecznie zapraszamy mieszkańców Powiatu puławskiego do skorzystanie z Programu 40+ w dniu

23 listopada 2024 ( sobota)  w godz.8.00-13.00 Otwieramy dla Państwa Przychodnię POZ nr 1 przy  ulicy Partyzantów 17.

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących takie badania,  wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi. W czasie pandemii dostępność do opieki medycznej i badań oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia była ograniczona, dlatego obecnie tak ważne jest, by ten czas zrekompensować i wykonać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie. Warto z niej skorzystać! Profilaktyka 40 PLUS” zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. (więcej…)

Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

17 października, 2024

32  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany był zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji pacjentów na oddziałach pulmonologicznych – dzięki temu Oddział Pulmonologiczny  naszego Szpitala otrzymał gwarancję otrzymania sprzętu :  dwa kardiomonitory nieinwazyjne, spirometr  stacjonarny modułowy, zestaw do wideo bronchoskopii, szafa endoskopowa, myjnia endoskopowa, cyfrowy system do drenażu opłucnej, aparat USG klasy premium.

Jako pierwsze do oddziału trafiły: myjnia endoskopowa, szafa endoskopowa, zestaw do wideo bronchoskopii ,   sprzęt odebrał Krzysztof Siejko – p.o. Dyrektor SPZOZ  oraz Kierownik Oddziału Pulmonologii lek. Anna Sajna.

Nowy Dyrektor SPZOZ w Puławach

12 września, 2024

Uchwałą nr 75/2024 Zarządu Powiatu Puławskiego z dnia 27 sierpnia 2024 roku funkcję P. o. Dyrektora SP ZOZ w Puławach z dniem 1 września 2024 roku  będzie sprawował Pan Krzysztof Siejko.

Pożegnanie Dyrektora

2 września, 2024

W czwartek 29 sierpnia oficjalnie pożegnaliśmy naszego Dyrektora Piotra Rybaka .

Z tej okazji w sali konferencyjnej naszego szpitala zorganizowane zostało spotkanie z kierownikami ,  którzy dziękowali  za owocną współpracę.
Dyrektor zakończył pracę w SPZOZ w Puławach po 9 letnim okresie podnoszenia jakości usług medycznych w  SPZOZ w Puławach.

Z dniem 2 września  Dyrektor Piotr Rybak objął funkcję Dyrektora w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.

Serdecznie dziękujemy za wieloletnią współpracę, wszystkie wspólnie podejmowane decyzje oraz wkład włożony w rozwój placówki.

Łóżka dla rodziców małych pacjentów szpitala w Puławach

20 maja, 2024

Do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach trafiło pięć łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda. Będą służyć rodzicom, którzy czuwają przy swoim dziecku przez cały czas jego hospitalizacji. Darowiznę sfinansowała Izabela Orzeł, franczyzobiorczyni McDonald’s Polska. W sumie Fundacja przekazała już 1421 łóżek do 96 szpitali w całej Polsce. (więcej…)

Jubileusz 50- lecia Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej

23 kwietnia, 2024

W dniu 19 kwietnia 2024 roku odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 50-lecia  działalności Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPZOZ w Puławach.

Uroczystości jubileuszowe,  których gospodarzami byli  Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej dr n.med. Janusz Ciechan oraz  jego zastępca dr n.med. Ireneusz Ostrowski rozpoczęły się Konferencją  w Sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury ,,Dom Chemika.’’

Pierwszym punktem uroczystości było przedstawienie historii Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej oraz wykłady wybitnych profesorów w dziedzinie Urologii i Onkologii Urologicznej tkj.  Prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa, prof. dr hab. n.med. Piotr Chłosta, dr hab. n. med. Roman Sosnowski .

Całość uroczystości uświetnił występ  zespołu tanecznego Etiuda oraz występ wokalny Jakuba Rogali wraz z   Blues Smile Band, oczywiście nie mogło zabraknąć wspaniałego artysty i lekarza neurologa Konrada Bauma .

Obchody jubileuszu były okazją do złożenia gratulacji i podziękowań  pracownikom oddziału Urologii   oraz pokazanie osiągnięć  wysoko wykwalifikowanego zespołu lekarskiego, który stanowi największy atut Oddziału. Każdy ze specjalistów urologów zatrudniony w Oddziale jest przygotowany do samodzielnego wykonywania większości zabiegów urologicznych. Ponadto każdy specjalizuje się w jednej unikatowej dziedzinie.

Oddział specjalizuje się w wykonywaniu operacji z zakresu laparoskopii i endourologii. Większość operacji endourologicznych lekarze pracujący w Oddziale przeprowadzili jako pierwsi na Lubelszczyźnie  i nadal pozostają niekwestionowanymi liderami w tej dziedzinie. Swoje osiągnięcia prezentowali na licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach urologicznych. Zespół Oddziału Urologii szkolił się w Klinikach Urologii w Niemczech – Mannheim, Heilbronn i Halle.

Od roku 2013 jako jeden z nielicznych ośrodków  urologicznych w Polsce realizuje projekt leczenia nietrzymania moczu przy użyciu sztucznych  implantów zwieracza cewki moczowej.

Naturalną konsekwencją doświadczeń z implantacjami sztucznych zwieraczy cewki moczowej było wszczepienia najnowszej trzyczęściowej hydraulicznej protezy prącia (leczenie  zaburzeń erekcji) – typu ZSI 475 szwajcarskiej firmy Zephyr w 2016r.

W I połowie kwietnia 2023 r w Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej została przeprowadzona operacja  przy pomocy Robota  Versius.  Lekarze Urolodzy  przeprowadzili     radykalną prostatektomię,  czyli usunięcie gruczołu krokowego.

W 2023 roku Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej leczył 1402 pacjentów , w tym 13 dzieci, 365 kobiet i 1024 mężczyzn. Z Izby Przyjęć przyjęto 1056 osób, a 331 osób ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Oddział dysponuje 18 łóżkami, a średni czas pobytu na oddziale wynosi 3,7 dni. Najczęściej leczoną chorobą układu moczowego jest nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. W 2022 roku w puławskim szpitalu wykonano 5 382 operacje, z czego 968 operacji na oddziale Urologii, co stanowi prawie 18% wszystkich wykonanych operacji.

Z 48 zabiegów prostatektomii radykalnej wykonanych w 2022 roku, 19 wykonano z limfadenektomią zasłonową laparoskopowo, 26 zabiegów wykonano z limfadenektomią miedniczą z dostępu załonowego,  3 zabiegi wykonano z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego.  W roku 2023 operacji urologicznych wykonano aż 1101 co stanowi 17% z ogółu wykonanych w szpitalu operacji (6406). W 2023 roku wykonano 59 zabiegów wycięcia radykalnego sterczy (prostatektomii radykalnej), w tym 38 z limfadenektomią zasłonową laparoskopowo, 13 z limfadenektomią miedniczą z dostępu załonowego
oraz 8 z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego.

Dziękujemy  lekarzom i pielęgniarkom za zaangażowanie, ofiarność i troskę, które pomagają powracać do zdrowia pacjentom Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej . Życzymy dalszych sukcesów i  satysfakcji z tej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy.

Ułatwienia dostępu