Dla Małych Pacjentów

14 lutego, 2020

W dniu 13 lutego w siedzibie SP ZOZ w Puławach odbyło się uroczyste przekazanie pluszaków dla małych pacjentów SOR w SPZOZ w Puławach .  Inicjatorką  charytatywnej akcji była Ewa Rejn-Kozak rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Puławach , która do udziału w tym przedsięwzięciu zaprosiła dziennikarzy z puławskich i regionalnych mediów, właścicieli lokalnych portali internetowych , rzeczników służb mundurowych, przedstawicieli miasta, gminy i powiatu puławskiego oraz  największych przedsiębiorstw w Puławach.

Intencją darczyńców było  ofiarowanie pluszaka  najmłodszym pacjentom,   w celu złagodzenia stresu związanego  z nagłym zachorowaniem i znalezieniem się w szpitalu.

Dyrekcja szpitala bardzo dziękuje za miły gest .

fot. Wojciech Antosz

Ranking najbardziej znanych lekarzy

31 grudnia, 2019

Kurier Lubelski ogłosił ranking znanych lekarzy w województwie lubelskim, do których ściągają pacjenci z całej Polski.  Wśród nich znajdują się  lekarze specjaliści  puławskiego szpitala. (więcej…)

Pielęgniarka Roku

20 grudnia, 2019

Gratulacje dla Pani Hanny Kamoli – Naczelnej Pielęgniarki SP ZOZ w Puławach (więcej…)

Mikołaj w Centrum Pediatrycznym

9 grudnia, 2019

W dniu 6  grudnia 2019 roku niecodzienni goście odwiedzili Centrum Pediatryczne  w SP ZOZ w Puławach.    Z  wizytą do małych pacjentów przybyła  Starosta Puławski Pani  Danuta Smaga wraz z Dyrekcją Szpitala.  Uśmiech, który pojawiał się na małych twarzyczkach najmłodszych  pacjentów, był najwspanialszym podziękowaniem za przekazane upominki. Mali pacjenci choć zaskoczeni odwiedzinami, bardzo ciepło reagowali na gości i otrzymane prezenty.

[ngg src=”galleries” ids=”2″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Puławska Urologia kolejny raz sięga po nowoczesne rozwiązania!

18 października, 2019

W oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej SPZOZ w Puławach  została przeprowadzona wysoce specjalistyczna procedura –  laparoskopowa radykalna prostektomia. Operacja  odbyła się dzięki współpracy  lekarzy specjalistów z oddziału Urologii i Onkologii urologicznej z dr n.med. Jarosławem Jaskulskim Kierownikiem Oddziału Urologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach oraz doposażeniu  oddziału w narzędzia laparoskopowe umożliwiające przeprowadzenie takiego zabiegu.  Laparoskopowa radykalna prostektomia polega na chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, fragmentami nasieniowodów oraz w zależności od oceny niebezpieczeństwa przerzutów, otaczającymi węzłami chłonnymi. Laparoskopia jest najmniej inwazyjną formą operowania. Rzadziej niż w przypadku operacji na otwartym organizmie występują po niej powikłania, a pacjent nie jest narażony na długi okres rekonwalescencji, dzięki czemu szybko wraca do sprawności. Zabieg przeprowadzono u pacjenta z rakiem gruczołu krokowego.

Termomodernizacja Puławskiego szpitala staje się faktem!

20 września, 2019

We wtorek 17 września br.  w Starostwie Powiatowym w Puławach odbyło  się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  na kwotę blisko 13 mln złotych. Wiele lat wyczekiwana Inwestycja kompleksowej termomodernizacji budynków SP ZOZ w Puławach  wpłynie na poprawę komfortu pacjentów i pracowników szpitala, ale również przyniesie oszczędności z tytułu jego dalszego użytkowania. Termomodernizacją zostanie objętych 5 budynków (Pawilony A, B, D, łącznik i budynek administracji) Kompleksowa modernizacja instalacji c.o. w tym wymiana 988 szt. grzejników, docieplenie dachu o łącznej powierzchni ok.  5300 m2, Docieplenie ponad 12 000 m2 ścian, Wymiana 44 szt. drzwi i 981 szt. okien, Montaż 344 kolektorów słonecznych oraz 299 paneli fotowoltaicznych Wymiana ponad 3400 źródeł konwencjonalnego oświetlenia na panele i plafoniery LED.  Realizacja inwestycji rozpocznie się wiosną 2020 roku.

[ngg src=”galleries” ids=”1″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

W konferencji uczestniczyli zaproszeni goście : Henryk Kowalczyk- Minister Środowiska, Poseł na Sejm RP prof. Krzysztof Szulowski, Marek Ryszka- Z-ca Prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej , Leszek Kowalczyk – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dariusz Koc- Dyrektor Zarządzający Krajowej Agencji Poszanowania Energii .

Dożynki Powiatowe w Kurowie

28 sierpnia, 2019

SPZOZ w Puławach uczestniczył w tegorocznych dożynkach powiatowych,  które odbyły się w dniu 25 sierpnia 2019 r  w Kurowie. Po raz kolejny pracownicy SP ZOZ w Puławach wykonywali badania pomiaru poziomu cukru i ciśnienia tętniczego dla uczestników dożynek,  jak również propagowali akcje profilaktyczną promując ,,program profilaktyczny raka jelita grubego’’.

Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

1-7 sierpnia MIĘDZYNARODOWY TYDZIEŃ KARMIENIA PIERSIĄ

8 sierpnia, 2019

W dniach od 1-7 sierpnia obchodzimy  „Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią”. Po raz pierwszy ”Tydzień karmienia piersią” obchodzono 1 sierpnia 1990 r., kiedy to 29 państw, w tym Polska podpisało tzw. Deklarację Innocenti  WHO i UNICEF – w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. Jest to czas kiedy należy wzmocnić działania edukacyjno  – promocyjne tego naturalnego w życiu kobiety- matki i dziecka procesu. W życiu obydwojga jest to ważny i owocny dla obydwojga czas.

„Światowy Tydzień Karmienia Piersią” odbywa się pod hasłem postulowanym przez World Aliance for Breastfeeding Action (WABA), globalną sieć organizacji i osób działających na rzecz propagowania i wspierania naturalnego karmienia noworodków i niemowląt. W tym roku tydzień ten odbywa się pod hasłem ,,Wzmacniajmy rodziców – umożliwiajmy karmienie piersią”. Hasło  chociaż inne w każdym roku, zawsze jednak promuje karmienie piersią. Wszystkie bowiem hasła w sposób holistyczny  podkreślają znaczenie karmienia dla zdrowia dziecka, matki, rodziny i całego społeczeństwa. Tradycyjnie WHO wskazuje na zadania personelu medycznego w podnoszeniu wiedzy rodziców o walorach karmienia naturalnego, znaczeniu pokarmu kobiecego w podtrzymaniu zdrowia dziecka i zaprogramowaniu prawidłowego metabolizmu na całe życie. Tegoroczne hasło kieruje uwagę na wczesne przygotowanie rodziców do prawidłowego odżywiania noworodka. Grupą wymagającą szczególnej opieki są rodzice noworodków chorych i urodzonych przedwcześnie. Profesjonalne zachowania personelu medycznego, wszechstronne i jednocześnie indywidualne podejście do matki i ojca dziecka oraz profesjonalizm zarówno w wymiarze medycznym, jak i ludzkim pozwalają rodzicom powoli odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i zaakceptować ją. Rodzice prowadzeni „za rękę” przez wrażliwą położną, pielęgniarkę i lekarza powoli „uczą się” dziecka, rozpoznają jego zachowania   i rozróżniają jego potrzeby. Powoli orientują się, że ich rola to bliskość, trwanie przy dziecku i otaczanie go miłością i opieką, a także zmniejszanie u dziecka niepokoju i lęku. W tym procesie wyzwolenie laktacji, utrzymanie jej i podaż dziecku mleka od pierwszych kropli do kolejno pełnych porcji to najlepsze co mogą zrobić. Nasze zadanie jako pracowników ochrony zdrowia jest wspieranie rodziców na każdym etapie opieki, od pierwszych chwil, przez te łatwe i – w szczególności – przez te najcięższe.  „Tydzień” ma na celu przypomnienie opinii publicznej, że naturalna metoda karmienia niesie wiele korzyści dla całej populacji i stworzenia przyjaznej atmosfery wokół kobiet karmiących piersią.

W SP ZOZ w Puławach,  także akcentujemy obchody tego tygodnia, chociaż personel  Oddziału Położniczo – Ginekologicznego i Noworodkowego aktywnie uczestniczy w programie promocji karmienia piersią  i wsparcia tego procesu przez cały rok. Realizuje  ciągłe szkolenia z zakresu karmienia piersią, udziela pomocy matkom na oddziale, po porodzie oraz po wypisie do domu. W tym roku została zatrudniona położna  na stanowisku doradcy laktacyjnego, która jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Został zakupiony najnowszej generacji laktator  elektryczny, który ma szerokie zastosowanie nie tylko służy do odciągania nadmiaru mleka, ale również do stymulacji laktacji naśladując mechanizm ssania dziecka dla tych matek, które z przyczyn medycznych nie mogą dostawiać swoich dzieci do piersi. Wyżej wymienione działania pozwalają nam profesjonalnie przygotować mamy do realizacji naturalnego karmienia piersią w domu.

Obchodzony Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią jest okazją do przypomnienia w przestrzeni publicznej korzyści wynikających  z naturalnego karmienia, które należy  wspierać            i promować.

 

Opracowanie : mgr Hanna Kamola Naczelna Pielęgniarka , Mgr Grażyna Ziemianek – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Noworodkowego, mgr Justyna Jabłońska – Certyfikowany Doradca laktacyjny

Dożynki Powiatowe Kurów 2019

6 sierpnia, 2019

Serdecznie zapraszamy na tegoroczne „Dożynki Powiatowe Kurów 2019”. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 24 – 25 sierpnia. Pierwszego dnia – w sobotę od godz. 10.00, na stadionie sportowym w Kurowie odbędą się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze OSP RP. Natomiast niedziela upłynie pod znakiem tradycyjnych obchodów dożynkowych, które rozpoczną się Mszą św. o godz. 12.00 w Kościele pw. Narodzenia NMP i św. Michała Archanioła w Kurowie. Następnie uczestnicy przejdą w korowodzie na boisko sportowe przy Szkole Podstawowej, gdzie będą miały miejsce dalsze części uroczystości: dzielenie się chlebem, konkursy i zabawy, występy zespołów. Imprezę zwieńczy koncert zespołu Effect. Serdecznie zapraszamy!

Orzeł 30-lecia Wolności RP

25 czerwca, 2019

W dniu 14 czerwca 2019 roku SP ZOZ w Puławach otrzymał nagrodę Orła Polskiej Przedsiębiorczości, przyznawaną dla najlepszych przedsiębiorstw w swoich branżach.  To nagroda, która jest wyrazem wysokich kompetencji, rozwoju instytucji,  jak również wyróżnieniem na tle innych placówek medycznych . W ramach jubileuszowej edycji SP ZOZ w Puławach otrzymał nagrodę ,,Orzeł 30-lecia Wolności RP’’.