karmienie piersią

W dniach od 1-7 sierpnia obchodzimy  „Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią”. Po raz pierwszy ”Tydzień karmienia piersią” obchodzono 1 sierpnia 1990 r., kiedy to 29 państw, w tym Polska podpisało tzw. Deklarację Innocenti  WHO i UNICEF – w sprawie ochrony, propagowania i wspierania karmienia piersią. Jest to czas kiedy należy wzmocnić działania edukacyjno  – promocyjne tego naturalnego w życiu kobiety- matki i dziecka procesu. W życiu obydwojga jest to ważny i owocny dla obydwojga czas.

„Światowy Tydzień Karmienia Piersią” odbywa się pod hasłem postulowanym przez World Aliance for Breastfeeding Action (WABA), globalną sieć organizacji i osób działających na rzecz propagowania i wspierania naturalnego karmienia noworodków i niemowląt. W tym roku tydzień ten odbywa się pod hasłem ,,Wzmacniajmy rodziców – umożliwiajmy karmienie piersią”. Hasło  chociaż inne w każdym roku, zawsze jednak promuje karmienie piersią. Wszystkie bowiem hasła w sposób holistyczny  podkreślają znaczenie karmienia dla zdrowia dziecka, matki, rodziny i całego społeczeństwa. Tradycyjnie WHO wskazuje na zadania personelu medycznego w podnoszeniu wiedzy rodziców o walorach karmienia naturalnego, znaczeniu pokarmu kobiecego w podtrzymaniu zdrowia dziecka i zaprogramowaniu prawidłowego metabolizmu na całe życie. Tegoroczne hasło kieruje uwagę na wczesne przygotowanie rodziców do prawidłowego odżywiania noworodka. Grupą wymagającą szczególnej opieki są rodzice noworodków chorych i urodzonych przedwcześnie. Profesjonalne zachowania personelu medycznego, wszechstronne i jednocześnie indywidualne podejście do matki i ojca dziecka oraz profesjonalizm zarówno w wymiarze medycznym, jak i ludzkim pozwalają rodzicom powoli odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i zaakceptować ją. Rodzice prowadzeni „za rękę” przez wrażliwą położną, pielęgniarkę i lekarza powoli „uczą się” dziecka, rozpoznają jego zachowania   i rozróżniają jego potrzeby. Powoli orientują się, że ich rola to bliskość, trwanie przy dziecku i otaczanie go miłością i opieką, a także zmniejszanie u dziecka niepokoju i lęku. W tym procesie wyzwolenie laktacji, utrzymanie jej i podaż dziecku mleka od pierwszych kropli do kolejno pełnych porcji to najlepsze co mogą zrobić. Nasze zadanie jako pracowników ochrony zdrowia jest wspieranie rodziców na każdym etapie opieki, od pierwszych chwil, przez te łatwe i – w szczególności – przez te najcięższe.  „Tydzień” ma na celu przypomnienie opinii publicznej, że naturalna metoda karmienia niesie wiele korzyści dla całej populacji i stworzenia przyjaznej atmosfery wokół kobiet karmiących piersią.

W SP ZOZ w Puławach,  także akcentujemy obchody tego tygodnia, chociaż personel  Oddziału Położniczo – Ginekologicznego i Noworodkowego aktywnie uczestniczy w programie promocji karmienia piersią  i wsparcia tego procesu przez cały rok. Realizuje  ciągłe szkolenia z zakresu karmienia piersią, udziela pomocy matkom na oddziale, po porodzie oraz po wypisie do domu. W tym roku została zatrudniona położna  na stanowisku doradcy laktacyjnego, która jest Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Został zakupiony najnowszej generacji laktator  elektryczny, który ma szerokie zastosowanie nie tylko służy do odciągania nadmiaru mleka, ale również do stymulacji laktacji naśladując mechanizm ssania dziecka dla tych matek, które z przyczyn medycznych nie mogą dostawiać swoich dzieci do piersi. Wyżej wymienione działania pozwalają nam profesjonalnie przygotować mamy do realizacji naturalnego karmienia piersią w domu.

Obchodzony Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią jest okazją do przypomnienia w przestrzeni publicznej korzyści wynikających  z naturalnego karmienia, które należy  wspierać            i promować.

 

Opracowanie : mgr Hanna Kamola Naczelna Pielęgniarka , Mgr Grażyna Ziemianek – Pielęgniarka Oddziałowa Oddziału Noworodkowego, mgr Justyna Jabłońska – Certyfikowany Doradca laktacyjny