W dniu 17 listopada w Oddziale Noworodkowym SP ZOZ  w Puławach odbyły się  ,,Obchody  Światowego Dnia Wcześniaka’’ Każdego roku tego dnia oddziały Noworodkowe przybierają barwę fioletową, symbolizującą dzieci przedwcześnie urodzone , tym razem i nasz oddział włączył się w obchody Święta.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci – obejmuje zarówno te, które rodzą się blisko terminu porodu ( urodzone między 34 a 37 tyg. ciąży) jak i te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu – urodzone przed ukończeniem 28 tyg. ciąży, co odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej 1000g. Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się w zależności od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat.

Na Oddziale  Noworodkowym pracuje zespół wysokiej klasy specjalistów, lekarzy,  pielęgniarki i położne,  dzięki którym nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia.  dr n.med. Sławomir Wątroba, kierownik Oddziału podczas spotkania  podkreślał , że lekarze mają coraz lepsze możliwości ratowania i leczenia wcześniaków, także tych najmniejszych i najciężej chorych. Dzięki nowoczesnym metodom podpartymi sprzętem diagnostycznym i leczniczym udaje się ratować przedwcześnie urodzone dzieci.

Wcześniakom przypisano kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.