W dniu 19 kwietnia 2024 roku odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 50-lecia  działalności Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej SPZOZ w Puławach.

Uroczystości jubileuszowe,  których gospodarzami byli  Kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej dr n.med. Janusz Ciechan oraz  jego zastępca dr n.med. Ireneusz Ostrowski rozpoczęły się Konferencją  w Sali widowiskowej Puławskiego Ośrodka Kultury ,,Dom Chemika.’’

Pierwszym punktem uroczystości było przedstawienie historii Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej oraz wykłady wybitnych profesorów w dziedzinie Urologii i Onkologii Urologicznej tkj.  Prof. dr hab. n. med. Tomasz Drewa, prof. dr hab. n.med. Piotr Chłosta, dr hab. n. med. Roman Sosnowski .

Całość uroczystości uświetnił występ  zespołu tanecznego Etiuda oraz występ wokalny Jakuba Rogali wraz z   Blues Smile Band, oczywiście nie mogło zabraknąć wspaniałego artysty i lekarza neurologa Konrada Bauma .

Obchody jubileuszu były okazją do złożenia gratulacji i podziękowań  pracownikom oddziału Urologii   oraz pokazanie osiągnięć  wysoko wykwalifikowanego zespołu lekarskiego, który stanowi największy atut Oddziału. Każdy ze specjalistów urologów zatrudniony w Oddziale jest przygotowany do samodzielnego wykonywania większości zabiegów urologicznych. Ponadto każdy specjalizuje się w jednej unikatowej dziedzinie.

Oddział specjalizuje się w wykonywaniu operacji z zakresu laparoskopii i endourologii. Większość operacji endourologicznych lekarze pracujący w Oddziale przeprowadzili jako pierwsi na Lubelszczyźnie  i nadal pozostają niekwestionowanymi liderami w tej dziedzinie. Swoje osiągnięcia prezentowali na licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach urologicznych. Zespół Oddziału Urologii szkolił się w Klinikach Urologii w Niemczech – Mannheim, Heilbronn i Halle.

Od roku 2013 jako jeden z nielicznych ośrodków  urologicznych w Polsce realizuje projekt leczenia nietrzymania moczu przy użyciu sztucznych  implantów zwieracza cewki moczowej.

Naturalną konsekwencją doświadczeń z implantacjami sztucznych zwieraczy cewki moczowej było wszczepienia najnowszej trzyczęściowej hydraulicznej protezy prącia (leczenie  zaburzeń erekcji) – typu ZSI 475 szwajcarskiej firmy Zephyr w 2016r.

W I połowie kwietnia 2023 r w Oddziale Urologii i Onkologii Urologicznej została przeprowadzona operacja  przy pomocy Robota  Versius.  Lekarze Urolodzy  przeprowadzili     radykalną prostatektomię,  czyli usunięcie gruczołu krokowego.

W 2023 roku Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej leczył 1402 pacjentów , w tym 13 dzieci, 365 kobiet i 1024 mężczyzn. Z Izby Przyjęć przyjęto 1056 osób, a 331 osób ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Oddział dysponuje 18 łóżkami, a średni czas pobytu na oddziale wynosi 3,7 dni. Najczęściej leczoną chorobą układu moczowego jest nowotwór złośliwy gruczołu krokowego. W 2022 roku w puławskim szpitalu wykonano 5 382 operacje, z czego 968 operacji na oddziale Urologii, co stanowi prawie 18% wszystkich wykonanych operacji.

Z 48 zabiegów prostatektomii radykalnej wykonanych w 2022 roku, 19 wykonano z limfadenektomią zasłonową laparoskopowo, 26 zabiegów wykonano z limfadenektomią miedniczą z dostępu załonowego,  3 zabiegi wykonano z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego.  W roku 2023 operacji urologicznych wykonano aż 1101 co stanowi 17% z ogółu wykonanych w szpitalu operacji (6406). W 2023 roku wykonano 59 zabiegów wycięcia radykalnego sterczy (prostatektomii radykalnej), w tym 38 z limfadenektomią zasłonową laparoskopowo, 13 z limfadenektomią miedniczą z dostępu załonowego
oraz 8 z limfadenektomią zasłonową z dostępu załonowego.

Dziękujemy  lekarzom i pielęgniarkom za zaangażowanie, ofiarność i troskę, które pomagają powracać do zdrowia pacjentom Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej . Życzymy dalszych sukcesów i  satysfakcji z tej trudnej i bardzo odpowiedzialnej pracy.

Ułatwienia dostępu