W dniu 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości, którego celem jest zwrócenie uwagi na narastający problem otyłości wśród naszego społeczeństwa. To dobry moment do analizy swojego sposobu odżywiania i trybu życia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Otyłość definiowana jest jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej niekorzystnie wpływające na zdrowie. Rozpoznaje się ją przy wartości BMI ≥30kg/m2. Choroba rozwija się kiedy w organizmie przez dłuższy czas utrzymuje się dodatni bilans energetyczny, czyli ilość energii dostarczanej z pożywieniem jest wyższa od zapotrzebowania.
Otyłości sprzyjają:
- spożywanie wysokoprzetworzonej żywności obfitującej w cukier i sól,
- niska aktywność fizyczna,
- siedzący tryb życia,
- czynniki genetyczne czy aspekty psychologiczne.
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowalności m.in. na cukrzycę typu 2, nadciśnienie, chorobę niedokrwienną serca, obturacyjny bezdech senny, zaburzenia lipidowe a nawet depresję i nowotwory.
Istnieje kilka metod leczenia otyłości:
- Odpowiednio dobrania dietoterapia uwzględniająca indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, stan zdrowia oraz preferencje żywieniowe,
- Regularna aktywność fizyczna dopasowana do możliwości i stanu zdrowia,
- Farmakoterapia,
- Chirurgiczne leczenie otyłości.
Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych, której można zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia.
Dieta DASH to uznawany od lat jeden z najzdrowszych modeli żywienia. Oparta jest na bazie warzyw i owoców, niskotłuszczowych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb, chudego mięsa, orzechów, nasion, olejów roślinnych. Podstawa tej diety są świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Ważnych elementem DASH jest ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru. Ten sposób żywienia daje wiele korzyści zdrowotnych. Pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, sprzyja poprawie zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy oraz chorób sercowo- naczyniowych.
Nasz Szpital również przyłączył się do tej inicjatywy. Można było dokonać analizy składu ciała czy skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dietetykiem. Z inicjatywy skorzystało 52 osoby, wśród nich pacjenci i personel. Serdecznie dziękujemy za udział w naszej akcji i zachęcamy do zadbania o swoje zdrowie. Zachęcamy do korzystania w informacji żywieniowych zawartych na stronach:
- Diety.nfz.gov.pl – gdzie można skorzystać z bezpłatnych planów żywieniowych,
- Ncez.pzh.gov.pl– Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, umożliwiającej bezpłatne konsultacje w Centrum Dietetycznym Online. Znajdziemy tu również e-booki z zaleceniami żywieniowymi w różnych jednostkach chorobowych.
Katarzyna Rułka –Dietetyk Szpitalny